• Αγγλικα
  • Ελληνικα

Υπαρχηγός ΓΕΕΘΑ

Αντιναύαρχος Ιωάννης Δρυμούσης ΠΝ

Υπαρχηγός ΓΕΕΘΑ

Ο Αντιναύαρχος Ιωάννης Δρυμούσης ΠΝ τοποθετήθηκε Υπαρχηγός του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας από τις 9 Μαρτίου 2020. Γεννήθηκε στις 29 Ιουνίου 1963. Εισήχθει στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων στις 12 Σεπτεμβρίου του 1982 και αποφοίτησε το 1986 ως Μάχιμος Σημαιοφόρος.

Έχει υπηρετήσει σε μονάδες κρούσης του Πολεμικού Ναυτικού ως Αξιωματικός ΣΝ, Αξιωματικός ΝΚ, Αξιωματικός ΠΒ, Αξιωματικός Κρύπτο, Διευθυντής Επιχειρήσεων, Διευθυντής Οπλισμού, Ύπαρχος και Κυβερνήτης.

Επίσης έχει διατελέσει Διευθυντής Επιτελικού Γραφείου Αρχηγού ΓΕΝ, Διευθυντής Γ’ Κλάδου στο ΓΕΝ, Διοικητής Ταχέων Σκαφών, Διευθυντής Α’ Κλάδου στο ΑΣ, Διευθυντής Διευθύνσεως Ναυτικών Όπλων στο ΝΣ, καθώς και εκπρόσωπος της Ελλάδας στο Γραφείο της Κοινοπραξίας ΝΑΤΟ Sea Sparrow στις ΗΠΑ.

Την 5 Μαρτίου 2015 προήχθει σε Αρχιπλοίαρχο και την 30 Μαρτίου 2018 ανέλαβε καθήκοντα Διοικητού Διοικήσεως Φρεγατών. Την 1 Φεβρουαρίου 2019 προήχθει σε Υποναύαρχο και την 7 Μαρτίου 2019 ανέλαβε τα καθήκοντα Υπαρχηγού Στόλου.

Την 09 Μαρτίου 2020 προήχθει σε Αντιναύαρχο και ανέλαβε τα καθήκοντα του Υπαρχηγού ΓΕΕΘΑ.

Ο Αντιναύαρχος Ιωάννης Δρυμούσης ΠΝ είναι κάτοχος των κάτωθι πτυχίων/εξειδικεύσεων : HN Πολέμου (έτος αποφοίτησης 1987), Γενικής Εκπαίδευσης Μάχιμων Ανθυποπλοιάρχων (έτος αποφοίτησης 1990), Σχολείο Εξειδίκευσης ΠΒ/ΤΠΚ (έτος αποφοίτησης 1990), MSc in COMPUTER SCIENCE (NPS-ΗΠΑ) (έτος αποφοίτησης 1995), Σχολή Επιτελών Αξιωματικών Ναυτικού (ΣΕΑΝ) (έτος αποφοίτησης 1997), Σχολή Πολέμου Ναυτικού (ΝΣΠ) (έτος αποφοίτησης 2002), Σχολείο Εθνικής Άμυνας (ΣΕΘΑ) (έτος αποφοίτησης 2012).

Είναι νυμφευμένος και πατέρας δύο παιδιών .

Κατέχει όλα τα προβλεπόμενα από το βαθμό του Μετάλλια και Διαμνημονεύσεις των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων.